INDIE 2005

Ve druhém zářiovém týdnu (10.9.) roku 2005 odletěla 11-ti členná ostravsko-gurolská parta na sever Indie, přesněji do překrásných hor Gharwalského Himaláje. Program expedice byl velice rozmanitý.

 

První část patřila pokusu o výstup na snad nejkrásnější kopec celého Himaláje Shivling (6543m). I když pro výstup byla zvolena běžná výstupová trasa západním pilířem, dostat se na vrchol nebylo vůbec jednoduché. Počasí příliš nepřálo a z důvodu velkého množství čerstvého sněhu jsme se dostali pouze do výšky 5850m. I tak to byl vzhledem k podmínkám, jaké panovaly na kopci, velice solidní pokus.Pro mnohé pak hlavně premiérový emotivní zážitek ve vysokých horách. Z kóty 5850m se směrem dolů podívali Ládis, Marťas, Jano a Petis, z výšky 5750m pak Pen, Káča, Míla, Toník a Pater.

 

 

Druhá část expedice patřila sportovním lezcům, kteří se úspěšně pokusili o možná nejvýše položenou sportovní cestu na světě (4400m), Gharwali Porter klasifikace 8a (9+/10- UIAA). S úspěchem se do posledního štandu cvakli Pen a Ládis.
 

 

Třetí část patřila mapování boldrů na okolních balvanech rozesetých po celé louce Tapovanu (tedy BC), kde si to nejvíce užili Káča, Pen a Ládis.
Ostatní si vyhutnávali krásné i náročné treky k jezerům Kedar Tal (4600m) a Vasuki Tal (4900m) a pod majestátné štíty Kedar Dome (6831m) a Kedarnath (6940m).


 

 

Závěr patřil poznávání zdejší kultůry a obyvatel severu Indie, ale i raftingu na Ganze či hledání slonů v NP Rajaji.
O pár kilo lehčí jsme se vrátili 15. října 2005.

 

 

Více se dočtete např. na lezci.cz:
https://www.lezec.cz/clanek.php?key=4347#

nebo na stránkách HO Alpa Ostrava:
https://www.ho-alpa.cz/?p=1952

Pěkný článek od Toníka a Pena byl otisknut i v časopise Treking 1/2006:
https://www.treking.cz/treky/gharwalsky-himalaj.htm


Expedice se zůčastnili:
Petr PEN Šindel (HO Alpa Ostrava)
Káča Šindelová (HO Třinec)
Ladis Cimprich (HO Alpa Ostrava)
Oťas Krč (HO Sportklub Beskyd)
Martin Stolárik (HO Havířov)
Jano Mrózek (HO Třinec)
Tonda Veselý (HO Start Ostrava)
Ivanka Plačková Veselá (HO Start Ostrava)
Petis Fajbiš z Ostravice
Pater Pryszcz (HO Třinec)
Míla Eis z Prahy

 

Patersön